Strona główna XI edycja Międzynarodowej Konferencja „Słowo w Edukacji” Rodzina, szkoła i społeczność lokalna – partnerstwo edukacyjne


XI edycja Międzynarodowej Konferencja „Słowo w Edukacji” Rodzina, szkoła i społeczność lokalna – partnerstwo edukacyjne

26-28 września 2024 roku w Krakowie odbędzie się XI Międzynarodowa Konferencja „Słowo w Edukacji” organizowana jest jako kontynuacja cyklu kongresów zapoczątkowanych na Universitat Abat Oliba CEU w Barcelonie przez dr Marcina Kaźmierczaka i grupę badawczą „Rodzina, Edukacja i Szkoła Włączająca” (TRIVIUM). Poprzednie konferencje odbyły się w latach 2012, 2013, 2015, 2018 i 2021 w Barcelonie (Hiszpania), 2016 i 2020 w Krakowie (Polska), 2019 w Paryżu (Francja), 2022 w Walencji (Hiszpania) oraz w 2023 roku w Sewilli (Hiszpania). Od 2016 roku konferencje są współorganizowane przez Universitat Abat Oliba CEU w Barcelonie, Uniwersytet Ignatianum w Krakowie reprezentowany przez Dziekana Wydziału Pedagogicznego dr Krzysztofa Biela SJ (od października 2022 przez dr hab. Annę Królikowską, prof. UIK) oraz IPC – Facultés Libres de Philosophie et Psychologie z Paryża reprezentowany przez dziekana dr. Michela Boyancé (od kwietnia 2021 r. prof. Emmanuela Brochiera).

  

Tytuł zbliżającej się konferencji brzmi: „Rodzina, szkoła i społeczność lokalna – partnerstwo edukacyjne”. Podstawowymi środowiskami wychowawczymi odpowiedzialnymi za opiekę, edukację i wychowanie dzieci i młodzieży są rodzina, szkoła i społeczność lokalna. Ta swoista triada opiera się na interakcji, współpracy i partnerstwie, których wspólnym mianownikiem jest dialog. W perspektywie pedagogicznej ta interakcja/partnerstwo przejawia się w skoordynowanym i dobrowolnym działaniu kilku podmiotów w ramach danego środowiska lub środowisk, które ma na celu realizację zbieżnych i wspólnych celów w obszarze edukacji, wychowania i opieki.

Zmiany zachodzące we współczesnych środowiskach lokalnych, będące efektem postępujących procesów globalizacji i związanych z nimi przemian społecznych, wzrostu autonomii jednostki, szerzenia się zjawiska indywidualizacji i anonimizacji, rozpadu tradycyjnych form społeczności life prowadzą do wzmocnienia destrukcyjnego wpływu innych instancji, takich jak nowe media, i stanowią poważne wyzwanie dla harmonijnej współpracy podstawowych środowisk edukacyjnych.

Celem konferencji jest refleksja nad możliwościami i ograniczeniami partnerstwa rodziny, szkoły i społeczności lokalnej w kontekście współczesnych przemian kulturowych i społecznych. Nasze założenie opiera się na stwierdzeniu, że partnerstwo podstawowych środowisk edukacyjnych jest warunkiem koniecznym powstawania, istnienia i rozwoju wspólnot edukacyjnych.

Więcej informacji na stronie konferencji pod adresem https://wordineducation.ignatianum.edu.pl/

 

 Serdecznie zapraszamy do udziału!